Zapraszamy do Galerii Krańcowej na wystawę prac malarskich Ewy Wójcik, zatytułowaną „Mój raj”.
Wernisaż wystawy odbędzie się 30 września 2022 roku, o godzinie 18:00.
Wystawę będzie można oglądać od 30 września do 27 października 2022 roku w Galerii Krańcowej oraz on-line w formie wirtualnej galerii.
Ewa Wójcik urodziła się w Lublinie. Z zamiłowania jest malarką i kompozytorką. Ponadto gra na pianinie i pisze wiersze. Malarstwo interesowało ją od zawsze, jednak jej edukacja plastyczna rozpoczęła się dopiero po ukończeniu studiów na Politechnice Warszawskiej, kiedy to w 1983 roku na stałe zamieszkała w Lublinie. Swoją pasję mogła rozwinąć dzięki Związkowi Polskich Artystów Plastyków, którego członkinią jest od 2011 roku, oraz Towarzystwu Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie, do którego należy od 1988 roku. Tam też ukończyła Ognisko Plastyczne pod kierunkiem Tomasza Świerbutowicza. Swoje umiejętności malarskie doskonaliła na wielu plenerach w kraju (między innymi w Niedzicy, Falsztynie, Kazimierzu Dolnym, Nałęczowie, Darłówku, Klementowicach, Kluczkowicach czy Józefowie nad Wisłą) i za granicą (między innymi w Brześciu, Hajduszoboszlo, Polgarze czy Budapeszcie), pod okiem nauczycieli szkolnych i akademickich.
Zajmuje się głównie malarstwem sztalugowym. Maluje głównie w technice olejnej. Utrwala wrażenia danej chwili, zachwyt nad kolorami i pięknem otaczającego ją świata. Stosuje własne środki wyrazu w postaci swoistych, widocznych pociągnięć pędzla, kresek i kropek, którymi podkreśla charakter malowanych przez siebie obrazów, wprowadzając ruch i życie na płaszczyźnie obrazu. W swoim dorobku ma 18 wystaw indywidualnych oraz kilkadziesiąt wystaw zbiorowych środowiskowych, krajowych i międzynarodowych, związanych z działalnością wystawienniczą TPSP i ZPAP, także za granicą. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i poza jego granicami. W 2019 roku, z okazji 30-lecia pracy twórczej, otrzymała Nagrodę Jubileuszową Prezydenta Miasta Lublin, Nagrodę Kulturalną Marszałka Województwa Lubelskiego oraz Dyplom Uznania ZPAP za wybitny wkład w rozwój kultury narodowej.
Jak sama przyznaje, gdy przed ponad 30 laty sięgnęła po pędzle i farby, nie przypuszczała, że malarstwo stanie się jej pasją, w której będzie mogła wypowiadać siebie bez ograniczeń przy pomocy farb i uderzeń pędzla. Stało się ono formą wyrażania zachwytu nad pięknem otaczającego ją świata, który wciąż zaskakuje malarkę bogactwem kolorów, zmiennością i ulotnością. To właśnie on jest inspiracją do tworzenia obrazów, które artystka tworzy wyłącznie z natury. Dopełnieniem jej malarstwa jest muzyka, którą komponuje i która w podobny sposób drga, pulsuje i zaskakuje, także ją samą.