Serdecznie zapraszamy na spektakl zatytułowany „Drugi pokój” w wykonaniu Amatorskiego Teatru Towarzyskiego, na podstawie dramatu Zbigniewa Herberta z 1958 roku (pierwodruk w „Dialogu”, 1958 nr 4). Spektakl wystawiamy w ramach cyklu „Scena Czarna” w 100-lecie urodzin pisarza.
Akcja utworu rozgrywa się w latach 50. XX wieku, a jego bohaterami są lokatorzy ciasnego mieszkania skazani na wspólną egzystencję. Młode małżeństwo zajmuje otrzymany od starszej pani pokój. Za ścianą, w tytułowym „drugim pokoju”, przebywa staruszka – właścicielka mieszkania.
Dramat Herberta stanowi parabolę egzystencjalną. To w istocie poetyckie studium umysłowości człowieka nowoczesnego, rozpisane na głosy dwojga bohaterów. Jest to umysłowość ludzi pozbawionych religijnego i kulturowego zakorzenienia, a przez to skazanych na jałową egzystencję istot walczących o przetrwanie i bezwzględnie zaspokajających swoje potrzeby.
Wystąpią: Maria Danielak, Krzysztof Żak i Dariusz Boruch.
O Artystach:
Amatorski Teatr Towarzyski powstał w 2006 roku przy Stowarzyszeniu Kulturalno–Oświatowym „Węglin Północny” w Lublinie.
Przez teatr, w ciągu 16 lat jego działalności, przewinęło się już ponad 150 osób w różnym wieku i różnych profesji. Posiadających mniej lub więcej talentu aktorskiego, ale za to bardzo chętnych do działania. Członków teatru oprócz marzeń o scenie łączy miłość do żywego słowa, poprawnej polszczyzny, bogatego stroju i działania w grupie.
Do 2023 roku teatr ma na swym koncie 45 premier i ponad 290 przedstawień. Realizował sztuki między innymi Owidiusza, Szekspira, Moliera, Aleksandra Fredry, Antoniego Czechowa, Michała Bałuckiego, Zbigniewa Herberta czy Ireneusza Iredyńskiego, adaptacje własne prozy Jarosława Haszka, Melchiora Wańkowicza oraz programy kabaretowe z tekstami Mariana Hemara, Stefanii Grodzieńskiej, Jeremiego Przybory, Mariana Załuckiego oraz Wojciecha Młynarskiego.
Teatr prezentował się w Lublinie i w innych miejscowościach na terenie Polski oraz poza granicami kraju. Uczestniczył w kilku konkursach i przeglądach teatrów amatorskich, zdobywając nagrody i wyróżnienia.