W piątek, 7 lutego 2020 roku, o godzinie 18:00, w Pracowniach Kultury Maki zaprosimy na koncert w wykonaniu zespołu Janusz Prusinowski Kompania!
Grupa to uczniowie i kontynuatorzy wiejskich muzykantów i śpiewaczek, mistrzów improwizowanych mazurków i oberków – Jana Lewandowskiego, Kazimierza Meto, Józefa Zarasia, Piotra i Jana Gaców, Stanisława Stępniaka, Marii Siwiec, Marii Pęzik i innych – a zarazem awangardowa formacja o charakterystycznym brzmieniu. Muzykę dopełniają tańcem, trasy koncertowe łączą z prowadzeniem warsztatów, znajomość dawnego muzykanckiego rzemiosła ze współczesną wrażliwością.
Na repertuar Kompanii składają się tańce i pieśni z Polski Centralnej, przede wszystkim mazurki – śpiewane, improwizowane, zawirowane, szalone. Gdzie tkwi źródło ich wielowarstwowej polirytmii, swobodnej i naturalnej, a zarazem perfekcyjnie precyzyjnej? Skąd pochodzą niezwykłe, czasem egzotyczne melodie, podważające ograniczenia stroju temperowanego? Jaki przekaz zawiera się w dawnych przyśpiewkach i pieśniach? Jakie są relacje mazurków z muzyką innych kultur? Konsekwentne podążanie za tymi pytaniami wytycza ścieżkę rozwoju Kompanii.
Sprzedaż biletów na koncert rusza 20 stycznia 2020 r. o godzinie 12:00 on-line, a także w kasie DDK „Bronowice" (ul. Krańcowa 106, sekretariat) w godzinach jej pracy.
Cena biletu: 10 złotych (zniżka 10% dla posiadaczy Lubelskiej Karty Seniora)
Sprzedaż biletów zakończona
W dniach od 1 do 10 każdego miesiąca, kasa czynna jest w godzinach od 12:00 do 18:30,
w pozostałe dni robocze - w godzinach od 12:00 do 15:00.
Odbiór biletów kupionych on-line możliwy będzie w kasie DDK do 6 lutego oraz godzinę przed koncertem w Pracowniach Kultury Maki po okazaniu maila potwierdzającego zakup z dokonaniem płatności.
O Artystach (źródło: materiały promocyjne zespołu):
Kompania występowała w większości krajów Europy, w Azji, Kanadzie, USA (między innymi w Chicago Symphony Center, Kennedy Center czy Carnegie Hall) i – przede wszystkim – w Polsce, grając setki koncertów, pokazujących bogactwo i siłę polskiej muzyki tradycyjnej. W 2010 roku wspólnie z wybitnym pianistą Januszem Olejniczakiem zespół przygotował program koncertowy „Wiejskie korzenie muzyki Fryderyka Chopina”. Zespół współpracował również z Michałem Urbaniakiem, Arturem Dutkiewiczem, Tomaszem Stańką, Alimem Qasimovem, Miguelem Ituarte, Arthurem Greene, Marcinem Pospieszalskim, Adamem Strugiem i wieloma innymi znanymi muzykami.
W 2008 roku zespół wydał entuzjastycznie przyjętą płytę „Mazurki”, w 2010 - nagrodzoną Folkowym Fonogramem Roku w konkursie Polskiego Radia płytę „Serce”, w roku 2013 - wyróżnioną drugim miejscem w konkursie Polskiego Radia płytę „Po kolana w Niebie”, a w grudniu 2018 roku ukazał się najnowszy album zespołu „Po śladach”, który w maju 2019 roku otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie Folkowy Fonogram Roku Polskiego Radia na najlepszą płytę folkową.
Począwszy od 2014 roku muzycy Kompanii współpracują z Akademią Kolberga i szkołami Tradycji, są autorami projektów edukacyjnych oraz inicjatorami licznych działań dokumentujących właściwości wiejskiego muzykowania, przekazu tradycji muzycznych oraz nauki wiejskich tańców. Z muzycznych ziaren, które otrzymali od wiejskich mistrzów starają się „wyhodować” na nowo świat, w którym wspólne muzykowanie, granie do tańca, doświadczenie wspólnoty i kontynuacja tradycji mają nowy sens.