W 2021 roku zrealizowaliśmy projekt zatytułowany "Utworzenie innowacyjnej i nowoczesnej Pracowni Scenicznej", dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu "Infrastruktura Domów Kultury".
Głównym celem projektu było zapewnienie optymalnych warunków do prowadzenia kompleksowej działalności z zakresu edukacji kulturalnej, w szczególności sztuk scenicznych. Projekt obejmował zakup wyposażenia w postaci specjalistycznej aparatury nagłośnieniowej (dwóch kolumn aktywnych), konsolety oświetleniowej oraz fortepianu cyfrowego, które znajdują się w Pracowniach Kultury Maki.
Równolegle w dalszym ciągu pracujemy nad udostępnieniem naszej oferty osobom ze szczególnymi potrzebami, w tym osobom z niepełnosprawnościami, osobom starszym oraz osobom z utrudnionym dostępem do informacji o ofercie kulturalnej. W ramach projektu w Pracowni zainstalowany został system wspomagania słuchu z pętlą indukcyjną, który umożliwia osobom niedosłyszącym, posiadającym aparat słuchowy z cewką indukcyjną, na odbiór czystego oraz wyraźnego dźwięku, niezależnie od ustawień głośności systemu nagłośnieniowego i gwaru publiczności. Dodatkowo zakupiona i zamontowana została zewnętrzna platforma przychodowa do transportu osób z trudnościami w poruszaniu się, w tym osób poruszających się na wózkach oraz z pomocą chodzików, która umożliwia im korzystanie z naszych propozycji kulturalnych i wzięcie udziału w dowolnych warsztatach oraz pokazach. Otrzymane dofinansowanie pozwoliło także na zakup infokiosków, co było bezpośrednią odpowiedzią na zgłaszane zapotrzebowanie osób z utrudnionym dostępem do informacji o ofercie kulturalnej, w tym osób nieposiadających dostępu do Internetu w domu. Dzięki osiągnięciom nowoczesnej technologii mogą Państwo sprawdzać na nich harmonogram nadchodzących wydarzeń kulturalnych, zapisywać się na zajęcia stałe i warsztaty, a także sprawdzać, czy wybrane wydarzenie jest dostępne, czyli: czy jest tłumaczone na Polski Język Migowy, czy jest dostępna audiodeskrypcja, a także w jakim stopniu miejsce, w którym odbywa się dane wydarzenie kulturalne, dostosowane jest do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Pracownia Sceniczna w swoim zamyśle ma być jedyną taką przestrzenią w Lublinie, w której pasjonaci muzyki i teatru będą mogli uczyć się zarówno technicznych aspektów zawodu wokalisty, instrumentalisty i aktora, jak i zapoznać się z całym zapleczem scenicznym oraz posiąść umiejętność pracy z profesjonalnym nagłośnieniem i oświetleniem. Dodatkowo możliwe będzie zaproponowanie warsztatów dla przyszłych akustyków i realizatorów oświetlenia, w tym także umożliwienie odbycia praktyk i staży z tego zakresu oraz szkoleń dla przyszłych wolontariuszy kultury.
Utworzenie Pracowni Scenicznej zostało podzielone na kilka etapów. Pierwszy z nich został już zrealizowany. Drugi został zaplanowany na 2022 rok i ponownie wystąpiliśmy o środki finansowe Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu "Infrastruktura Domów Kultury 2022". Trzymamy mocno kciuki, by i w tym roku udało się pozyskać środki na dalszy rozwój.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Całkowita wartość zadania: 212 824,90 zł | Wartość dofinansowania: 130 000,00 zł