Fryderyk Franciszek Chopin jest uważany za jednego z najważniejszych polskich kompozytorów w historii. Był jednym z najsłynniejszych pianistów swoich czasów. Często nazywany jest poetą fortepianu.
Rola muzyki Chopina zdecydowanie wykraczała poza samą muzykę. Patriotyczną wymowę jego dzieł odczytywali nie tylko Polacy. Robert Schumann w 1836 roku napisał:
"Gdyby potężny samowładny monarcha z północy wiedział, jak niebezpieczny wróg grozi mu w dziełach Chopina, w prostych melodiach jego mazurków, zabroniłby tej muzyki. Dzieła Chopina to armaty ukryte w kwiatach."
Jego utwory, zwłaszcza polonezy i mazurki, traktowane były jak synonim polskości, odwoływano się do niej w momentach o specjalnej wymowie patriotycznej. Ignacy Jan Paderewski powiedział w setną rocznicę urodzin Chopina:
"Zabraniano nam Słowackiego, Krasińskiego, Mickiewicza. Nie zabroniono nam Chopina. A jednak w Chopinie tkwi wszystko, czego nam wzbraniano: barwne kontusze, pasy złotem lite, posępne czamarki, krakowskie rogatywki, szlacheckich brzęk szabel, naszych kos chłopskich połyski, jęk piersi zranionej, bunt spętanego ducha, krzyże cmentarne, przydrożne wiejskie kościółki, modlitwy serc stroskanych, niewoli ból, wolności żal, tyranów przekleństwo i zwycięstwa radosna pieśń [...]."
Cyprian Kamil Norwid na łamach "Dziennika Polskiego" zamieścił nekrolog:
"Rodem Warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel Fryderyk Chopin, zszedł z tego świata[...]."
Od 1927 roku, co 5 lat, w Warszawie odbywa się Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, najstarszy na świecie konkurs muzyczny. Jest jednym z niewielu konkursów monograficznych – we wszystkich jego etapach wykonywane są wyłącznie utwory jednego kompozytora. W październiku tego roku odbyła się siedemnasta edycja konkursu.
Koncert "Brzmienia Chopina", który odbędzie się 8 listopada 2015 roku w Dzielnicowym Domu Kultury "Bronowice" (ul. Krańcowa 106), o godzinie 17:30, złożony będzie z najwspanialszych utworów kompozytora. Wystąpią dla Państwa: Mariola Zagojska (sopran) i Patrycjusz Sokołowski (baryton), przy akompaniamencie: Natalii Nikitiny Kozub (skrzypce) i Agnieszki Schulz-Brzyskiej (fortepian).